Skip to main content

Završen je jedanaesti Kamp Kozarac






Jedanaesti Kamp Kozarac organizovan je u periodu od 13.07. do 18.07.2020. godine. Organizaciju kampa je sproveo Centar za mlade ''Kvart'' u saradnji sa Inicijativom mladih za ljudska prava Bosne i Hercegovine. 



18 mladih iz Bosne i Hercegovine,  je učestvovalo u programu kampa. Jedan dio kampa je organizovan u Kozarcu u kući Srcem do Mira, dok su u skladu sa programom organizovane posjete mjestima stradanja, identifikacionom centru Šejkovača i različitim memorijalima.

Prvog dana učesnici su imali priliku slušati predavanja Tamare Šmidling pod nazivom Kultura Sjećanja, te su ujedno razgovarali o Jasenovcu sa kustosom Memorijalnog centra Jasenovac, Đorđem Mihovilovićem. Dodatno smo posjetili Kozaru gdje su učesnici ovogodišnjeg kampa imali priliku posjetiti Spomenik Revolucije. Tokom boravka na Kozari slušali su predavanje o istorijskom značaju Kozare, Spomenika Revolucije te dešavanja u Drugom svjetskom ratu na području Prijedora i Kozarca. Na kraju smo posjetili muzej "Kozara".

Drugi dan programa učesnici su obilazili bivša mjesta stradanja Keraterm, Trnopolje i Omarsku i razgovarali sa svjedocima vremena. Na kraju drugog dana u sklopu programa su takođe obilazili lokalne spomenike u Prijedoru i diskutovali na temu aktivizma i suočavanja sa prošlošću sa Goranom Zorićem.

Trećeg dana učesnici su imali priliku posjetiti Sanski Most, te su sa Edinom Ramulićem obilazili lokalne spomenike i Memorijalni centar Šušnjari razgovarali o njihovim simbolima i značenju. Zadnja aktivnost trećeg dana je bila odlazak u identifikacijski centar Šejkovača, gdje su učesnici razgovarali sa osobljem ICMP-a, o radu centra i njegovom značaju.

Posljednjeg dana održana su predavanja pod nazivom Kultura kao (ne) otpor fašizmu (Darko Cvijetić) i Savremene pojave fašizma i antifašizam kao odgovor (Tanja Marković)

Kroz program su teorijski i praktično obrađivane teme memorijalizacije, različitih narativa o prošlosti i tendencijama koje mogu da osiguraju sigurnu budućnost i istinsko suočavanje sa prošlošću.

U organizaciju kampa je bila uključena i psihologinja Maja Savanović Zorić koja je pomogla učesnicima i učesnicama da se lakše nose sa emocijama koje su se javljale.

Comments

Popular posts from this blog

PRIJAVI SE NA REGIONALNI "KAMP KOZARAC 2023"

  Centar za mlade "KVART"  vas poziva na četrnaesti regionalni Kamp Kozarac  Zadovoljstvo nam je pozvati vas na četrnaesti "Kamp Kozarac" koji okuplja mlade osobe iz Bosne i Hercegovine i regiona.   Na kamp mogu da se prijave osobe od 16 do 30 godina starosti. Namjera kampa je pokretanje dijaloga o temama ratne prošlosti BiH i regiona među mladim osobama, ali i propitivanje načina na koji se pojedinačno, a i kolektivno sjećamo pomenutih dešavanja i na koji način obilježavamo mjesta stradanja.  Osim toga upoznavanje, druženje i povezivanje mladih je bitan aspekt ovog događaja.  Šestodnevni program kroz pomenute teme realizovaćemo posjetama mjesta stradanja, ali i kroz interaktivne razgovore sa aktivistima/kinjama iz naše zemlje i regiona. LOKACIJA: Kozarac, Prijedor, BiH Trajanje kampa: 03.07.-08.07.2023. Link za prijavu:  LINK ZA PRIJAVU Prijave traju do 27.06.2023. Prijavljenim učesnicima/ama koji budu primljeni na ovogodišnji kamp će biti poslani dnevni red i sve

Pogled na prošlost i njeno suočavanje iz ugla jednog srednjoškolca

  Šta je to prošlost? Za nekoga su to lijepe uspomene iz djetinjstva i mladosti, a nekome - prošlost predstavlja bol, strah i oslikava zaobilaznu temu. Može li se reći da je prošlost u stvari nešto što je prošlo? Šta ako nije prošlo? U takvim situacijama se bude različita pitanja. Nekada davno, prema onome što učimo iz historije, Balkan je bio mjesto gdje su se odvijali jako važni događaji. Ono što je nama najzanimljivije jeste Drugi svjetski rat. Drugi svjetski rat donio je nesreću i negativne posljedice u svim krajevima. Kod nas je situacija bila specifična. Ljudi različitih nacionalnih ili vjerskih pripadnosti morali su birati svoju (ponekada i tuđu) stranu. Na jednoj strani, u Drugom svjetskom ratu bili su Sile osovine (Nacistička Njemačka, Fašistička Italija, Militaristički Japan, njihovi protektorati i marionetske države). Na drugoj, prema mnogima onoj boljoj strani bili su – Saveznici (Velika Britanija, Francuska, kasnije Sjedinjenje Američke države i Sovjetski savez, dr

Poziv za studijsku posjetu "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu"

Centar za mlade "KVART" organizuje s tudijsku posjetu   "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu" u svrhu memoralizacije stradanja djece u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992-1995. godine. Studijska posjeta će se održati od 13.05.2024 - 18.05.2024 . Studijska posjeta će početi u Prijedoru, 13.05.2024., a nastaviće će u Banjoj Luci, Maglaju, Sarajevu, Konjicu i Vitezu gdje ćemo posjetiti spomenike za ubijenu djecu, ali i predstavnike inicijativa koje se bave memoralizacijom stradanja djece. Noćenja su organizovana u Prijedoru, Vitezu i Sarajevu, s tim da ćemo ostale lokacije posjetiti u vidu dnevnih izleta. Prijave su otvorene za sve mlade zainteresovane osobe od 18-30 godina starosti iz Bosne i Hercegovine , a i regiona ( Srbija, Crna Gora, Hrvatska ). Prijave su otvorene do 07.05.2024 godine. Troškove putovanja, smještaja i hrane snosi Centar za mlade Kvart. Prijaviti se možete putem ovog linka.