Dominantni narativi jesu isključivo nacionalni i često su obojeni religijskim uticajima. Sa obzirom na takvo stanje od izuzetne važnosti je stvoriti novi prostor za razgovor i razmjenu stavova, ideja i pitanja u vezi sa tranzicijskom pravdom, kulturom sjećanja i generalnim uvjerenjima koja se rijetko ili nikada ne dovode u pitanje. Učesnici/e škole su bili/e mladi/e iz cijele Bosne i Hercegovine za koje je program škole i kreiran.
Tamara Šmidling i Edin Ramulić su učesnike i učesnice škole proveli kroz principe kritičkog mišljenja kao procesa, ali i kao vrijednosti koja obilježava društvo koje teži slobodi. Kroz module male škole se govorilo o kulturi sjećanja i različitim informacijama i dezinformacijama koje kreiraju uvjerenja stanovništva.
Učesnici su imali mogućnost da obiđu lokalne spomenike i analiziraju na koji način se u Prijedoru memoralizuju događaji iz prošlosti, i samim tim analiziraju i propitaju kulturu sjećanja i memorijalizaciju u svojim lokalnim sredinama.
Pitanje etičke odgovornosti se nametnulo kao pitanje od suštinske važnosti za promišljanje prošlosti, djelovanje u sadašnjosti i kreiranje budućnosti.
Centar za mlade KVART će kroz svoj rad da teži ka boljem shvatanju kulture sjećanja, procesa u izgradnji različitih narativa koje naše tranzicijsko društvo nekritički prihvata, te kritičkom promišljanju, kako prošlosti, tako i sadašnjosti.
Comments
Post a Comment