Skip to main content

Priručnik - Postupanje policijskih službenika kod krivičnih djela motivisanih mržnjom prema LGBT osobama

 Lezbejke, gejevi, biseksualne, transrodne, interpolne i kvir osobe dio su svih sfera društvenog i kulturnog života u Bosni i Hercegovini. Oni rade, školuju se, plaćaju poreze, izlaze, druže se, vole se i osnivaju porodice. Iako su u BiH u posljednjih desetak godina učinjeni brojni iskoraci u suzbijanju homofobije, bifobije i transfobije te zaštiti ljudskih prava LGBT osoba, kako na legislativnom području tako i na institucionalnom i društvenom planu, rasprostranjenost homofobije, bifobije i transfobije te nasilja prema LGBT osobama i dalje predstavlja ključni problem društva. LGBT osobe su svakodnevno žrtve emocionalnog, verbalnog i fizičkog nasilja i žive u strahu da će biti fizički napadnute, povrijeđene, izopštene, izbačene iz kuće ili otpuštene sa posla.

Priručnik koji je pred vama je nastao za potrebe dodatne edukacije policijskih službenika/ica u suzbijanju diskriminacije i nasilja motivisanih mržnjom prema LGBT osobama. Takođe, on predstavlja primjer dobre komunikacije i saradnje organizacija civilnog društva koje se bave promocijom i zaštitom prava LGBT osoba, ali i institucija koje treba da pružaju adekvatnu podršku i zaštitu LGBT zajednici u slučajevima nasilja i/ili diskriminacije.

Nadamo se da će ovaj priručnik doprinijeti boljem razumijevanju potreba LGBT osoba od strane policijskih službenika/ica u slučajevima počinjinih krivičnih dijela motivisanih mržnjom kako bi i ova kategorija stanovništva uživala zagarantovana osnovna ljudska prava. On sadrži relevantne zakonska objašnjenja koncepata diskriminacije i krivičnog djela počinjenog iz mržnje, prijedlog dobrih praksi i smjernice u postupanju policijskih službenika sa žrtvama krivičnih djela počinjenih iz mržnje, kriminalističku obradu krivičnih dijela počinjenih iz mržnje, te razvoju preventivnog djelovanja.

Vjerujemo da zajedno možemo da mijenjamo bosanskohercegovačko društvo, te da radimo na ravropravnosti cvih građana i građanki, te se nadamo da će ovaj priručnik pomoći u tome.


Priručnik možete preuzeti OVDJE.


Comments

Popular posts from this blog

PRIJAVI SE NA REGIONALNI "KAMP KOZARAC 2023"

  Centar za mlade "KVART"  vas poziva na četrnaesti regionalni Kamp Kozarac  Zadovoljstvo nam je pozvati vas na četrnaesti "Kamp Kozarac" koji okuplja mlade osobe iz Bosne i Hercegovine i regiona.   Na kamp mogu da se prijave osobe od 16 do 30 godina starosti. Namjera kampa je pokretanje dijaloga o temama ratne prošlosti BiH i regiona među mladim osobama, ali i propitivanje načina na koji se pojedinačno, a i kolektivno sjećamo pomenutih dešavanja i na koji način obilježavamo mjesta stradanja.  Osim toga upoznavanje, druženje i povezivanje mladih je bitan aspekt ovog događaja.  Šestodnevni program kroz pomenute teme realizovaćemo posjetama mjesta stradanja, ali i kroz interaktivne razgovore sa aktivistima/kinjama iz naše zemlje i regiona. LOKACIJA: Kozarac, Prijedor, BiH Trajanje kampa: 03.07.-08.07.2023. Link za prijavu:  LINK ZA PRIJAVU Prijave traju do 27.06.2023. Prijavljenim učesnicima/ama koji budu primljeni na ovogodišnji kamp će biti poslani dnevni red i sve

Pogled na prošlost i njeno suočavanje iz ugla jednog srednjoškolca

  Šta je to prošlost? Za nekoga su to lijepe uspomene iz djetinjstva i mladosti, a nekome - prošlost predstavlja bol, strah i oslikava zaobilaznu temu. Može li se reći da je prošlost u stvari nešto što je prošlo? Šta ako nije prošlo? U takvim situacijama se bude različita pitanja. Nekada davno, prema onome što učimo iz historije, Balkan je bio mjesto gdje su se odvijali jako važni događaji. Ono što je nama najzanimljivije jeste Drugi svjetski rat. Drugi svjetski rat donio je nesreću i negativne posljedice u svim krajevima. Kod nas je situacija bila specifična. Ljudi različitih nacionalnih ili vjerskih pripadnosti morali su birati svoju (ponekada i tuđu) stranu. Na jednoj strani, u Drugom svjetskom ratu bili su Sile osovine (Nacistička Njemačka, Fašistička Italija, Militaristički Japan, njihovi protektorati i marionetske države). Na drugoj, prema mnogima onoj boljoj strani bili su – Saveznici (Velika Britanija, Francuska, kasnije Sjedinjenje Američke države i Sovjetski savez, dr

Poziv za studijsku posjetu "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu"

Centar za mlade "KVART" organizuje s tudijsku posjetu   "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu" u svrhu memoralizacije stradanja djece u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992-1995. godine. Studijska posjeta će se održati od 13.05.2024 - 18.05.2024 . Studijska posjeta će početi u Prijedoru, 13.05.2024., a nastaviće će u Banjoj Luci, Maglaju, Sarajevu, Konjicu i Vitezu gdje ćemo posjetiti spomenike za ubijenu djecu, ali i predstavnike inicijativa koje se bave memoralizacijom stradanja djece. Noćenja su organizovana u Prijedoru, Vitezu i Sarajevu, s tim da ćemo ostale lokacije posjetiti u vidu dnevnih izleta. Prijave su otvorene za sve mlade zainteresovane osobe od 18-30 godina starosti iz Bosne i Hercegovine , a i regiona ( Srbija, Crna Gora, Hrvatska ). Prijave su otvorene do 07.05.2024 godine. Troškove putovanja, smještaja i hrane snosi Centar za mlade Kvart. Prijaviti se možete putem ovog linka.