Skip to main content

Studijska posjeta Memorijalnom centru Jasenovac


26.05.2018 održana je posjeta Memorijalnom centru i Spomen području Jasenovac.

Učesnici/ce posjete su imali priliku da se upoznaju sa istorijom stvaranja kompleksa logora Jasenovac koji je osnovan 1941. godine. Kustosica Martina Barešić je kroz jednočasovni obilazak predavanjem upoznala učesnike/ce sa samim detaljima nastanka logora pod vodstvom NDH i ustaša.
Nezavisna Država Hrvatska uspostavljena je 10. aprila 1941. godine uz podršku nacističke Njemačke i fašističke Italije. Kao takva, izdana je zakonska naredba da se svi Srbi isele sa područja tadašnje NDH. Neki od njih su deportovani u Srbiju, neki poslani na rad u Treći Rajh a ostatak srpskog stanovništva zatvoreno u logore širom NDH. Ustašama nije bio cilj istrijebiti Jevreje, ali je tu nacistička Njemačka uvidjela priliku za progonom Jevreja te naredila ustašama da i Jevreji moraju biti likvidirani. Tokom povlačenja ustaša iz logora 1945. godine
su spaljeni i uništeni svi dokumenti kao dokazi zločina koji su vršeni. Kompleks logora Jasenovac je javnosti bio prikazan kao radnički kamp, međutim godinu dana kasnije kada su u kamp dovođena djeca, najviše sa Kozare, javnost je počela sumnjati u tvrdnje NDH.


Spomen područje Jasenovac je izgrađeno na području bivšeg koncentracijskog logora III Ciglana Jasenovac. Iako danas ne postoje objekti koji su služili u svrhu logora, oni su obilježeni zemljanim humcima i udubljenjima koji predstavljaju autentična mjesta objekata i stratišta unutar samog logora.  Memorijalni muzej i Spomen područje Jasenovac je službeno otvoreno 1968. godine. Tokom devedesetih godina prestaje sa radom, te se ponovo otvara 2006. godine.

Kompleks logora Jasenovac su sačinjavali: Bročice, Krapje, Ciglana, Kožara i Stara Gradiška.

22. aprila 1945. godine 600 zatočenika uz vodstvo Ante Bakotića je izvršilo proboj.  Od 600 zatočenika koji su izvršili proboj, svega njih stotinjak se spasilo.
Isti dan, par časova kasnije, proboj su izvršili zatočenici Kožare. Od njih 176, spasilo se samo 11.

U današnjici još uvijek postoji velika potreba za otvaranjem dijaloga o pitanjima ratova u bivšoj Jugoslaviji kao i o proteklom građanskom ratu tokom devedesetih godina na teritoriji bivše Jugoslavije. Sučaovanje s prošlošću je jedan od bitnih načina prevazilaženja pitanja koja nas opterećuju. Ovim temama je bitno pristupiti iz više uglova, te na pravilan i nepristrasan način sagledati istorijske činjenice bez revizionističkog pristupa kako se zločini više ne bi ponovili.













Comments

Popular posts from this blog

Prijavi se na "Malu Školu Kritičkog Promišljanja Prošlosti"

  Da li ste zainteresovani da čujete i drugu stranu prošlosti? Da li vjerujete svemu što učite u školi? Koliko vas je formalno obrazovanje podsticalo na kritičko razmišljanje i kako politika utiče na to što učite? Ukoliko želite da propitate ova pitanja, prijavite se za učešće na  "Malu školu kritičkog propitivanja prošlosti"  koja će se održati od  15-17.11.2024. godine u Prijedoru. Pravo na učešće imaju osobe sa područja Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore starosti  od 16 do 30 godina.  Krajnji rok za prijave:  08.11.2024. Formular za prijavu je na sledećem  linku: link za prijavu Učesnici_e će kroz dvodnevnu radionicu imati priliku da se upoznaju sa osnovnim teorijskim konceptima tranzicione pravde, društvenim iskustvima prevazilaženja traumatične prošlosti, razvijanjem kritičkog razmišljanja prema društveno-političkim dešavanjima u prošlosti, te kako pojedinac/ka mogu da doprinesu navedenim procesima. Takođe, učesnic...

Poziv na učešće na petom Antifašističkom kampu

Centar za mlade KVART organizuje peti Antifašistički kamp u Kozarcu, Prijedoru i ovom prilikom pozivamo sve antifašistički orijentisane mlade osobe da se prijave. Kamp će se održati od 01.08.2024.-06.08.2024. u Kozarcu, Prijedoru, a pravo na učešće imaju sve osobe iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore od 18 do 30 godina. Učesnici i učesnice će kroz šestodnevni program imati priliku da slušaju predavanja o Antifašizmu i fašizmu, istorijskom revizionizmu i njegovim posljedicama, političkoj snagi antifašizma danas, kao i novom talasu fašizma u Evropi i svijetu. Pored predavanja i radionica, učesnici i učesnice će imati priliku da posjete spomenike i da čuju o tim mjestima i njihovom značaju. Prijave su otvorene do 26.07.2024., te će odabrani učesnici biti obaviješteni 27.07. i 28.07.2024. Troškove puta, smještaja i hrane snosi Centar za mlade KVART.  Formular za prijavu je na ovom linku  .  Radujemo se vašim prijavama! :)

Prijavi se na Q sport kamp!

  Pozivamo te da se prijaviš na Q sport kamp, koji će se održati od 29. do 1. septembra 2024. godine. Centar za mlade KVART organizuje četvorodnevni Q sport kamp koji će okupiti 20 lezbejki, gejeva, trans, biseksulanih, interpolnih i queer osoba iz Bosne i Hercegovine koje žele da se osnaže, povežu i provedu 4 dana na što bolji način! Tokom kampa su predviđene mnogobrojne aktivnosti u prirodi, kao što su izleti, planinarenje, te druge sportsko-rekreativne i interaktivne edukativne radionice, zbog čega je bitno da učesnici i učesnice ponesu udobnu obuću za planinarenje, topliju odjeću (duks), kabanice i ostalu opremu. Troškovi prevoza, smještaja i ishrane su pokriveni od strane organizatora kampa. Refundacija putnih troškova će se izvršiti nakon kampa preko bankovnih računa, nakon dostavljanja originalnih autobuskih/voznih karata i računa. Učesnici i učesnice će biti smješteni_e u višekrevetnim sobama. O samoj lokacija kampa obavijestićemo odabrane učesnike i učesnice. Kamp će pr...