Skip to main content

Priručnik za građansko novinarstvo

Priručnik koji je pred vama predstavlja doprinos informisanju i afirmaciji građanskog novinarstva kao praktičnog alata u procesu demokratizacije društva u kojem živmo. Građansko novinarstvo nije nešto što je novijeg datuma ili je vezano samo za sferu javnog djelovanja putem interneta. Praksa je pokazala da građansko novinarstvo ima ogroman značaj tokom kriznih situacija, naročito kroz plasiranje objektivnih i pravovremenih vijesti u datom trenutku, što doprinosi razrješenju neizvjesnosti tokom kriznih situacija. Kroz istoriju, mnogo je primjera kojima su se alternativnim putem širile informacije (zidne novine, fanzini, bilteni, leci…), a u novije vrijeme, pojavom interneta i naročito društvenih mreža, plasiranje informacija je olakšano i pojednostavljeno. Svaka osoba sa mobilnim telefonom i kamerom te pristupom internetu može biti novinar/ ka, te postati dio medijskog prostora, a jednostavnost primjene građanskog novinarstva sve više privlači simpatije mnogih pojedinaca i pojedinki.

Naša namjera je da vam kroz ovaj priručnik predstavimo koncept građanskog novinarstva, damo pregled prakse i značaja građanskog novinarstva u našem društvu, te vas afirmišemo da u čestim trenucima kada profesionalni mediji nisu spremni da objektivno i pravovremeno odgovore na informacijske zahtjeve publike, koristite koncept građanskog novinarstva da date drugi i drugačiji pristup informacijama kako bi povećali objektivnost i umanjili potencijalni rizik od jednoumlja i plagiranja vijesti. Iako ovakav pristup često podrazumijeva informaciju koja je sirova, amaterska, površna, a kako je napravljena od strane amatera nekada je i senzacionalistička, u isto vrijeme informacija je autentična i pristrasna, što omogućava drugačiji pogled od onoga što nude profesionalni mediji.
Na kraju priručnika se nalazi prilog sa praktičnim smjernicama kako izraditi jednostavan sadržaj koji se može plasirati u javnost. Nadamo se da ćemo ovim priručnikom uspjeti podstaći demokratske procese u našem društvu i motivisati građane i građanke na preuzimanje odgovornosti za trenutnu situaciju u našem društvu.
Priručnik možete preuzeti OVDJE.

Comments

Popular posts from this blog

PRIJAVI SE NA REGIONALNI "KAMP KOZARAC 2023"

  Centar za mlade "KVART"  vas poziva na četrnaesti regionalni Kamp Kozarac  Zadovoljstvo nam je pozvati vas na četrnaesti "Kamp Kozarac" koji okuplja mlade osobe iz Bosne i Hercegovine i regiona.   Na kamp mogu da se prijave osobe od 16 do 30 godina starosti. Namjera kampa je pokretanje dijaloga o temama ratne prošlosti BiH i regiona među mladim osobama, ali i propitivanje načina na koji se pojedinačno, a i kolektivno sjećamo pomenutih dešavanja i na koji način obilježavamo mjesta stradanja.  Osim toga upoznavanje, druženje i povezivanje mladih je bitan aspekt ovog događaja.  Šestodnevni program kroz pomenute teme realizovaćemo posjetama mjesta stradanja, ali i kroz interaktivne razgovore sa aktivistima/kinjama iz naše zemlje i regiona. LOKACIJA: Kozarac, Prijedor, BiH Trajanje kampa: 03.07.-08.07.2023. Link za prijavu:  LINK ZA PRIJAVU Prijave traju do 27.06.2023. Prijavljenim učesnicima/ama koji budu primljeni na ovogodišnji kamp će biti poslani dnevni red i sve

Pogled na prošlost i njeno suočavanje iz ugla jednog srednjoškolca

  Šta je to prošlost? Za nekoga su to lijepe uspomene iz djetinjstva i mladosti, a nekome - prošlost predstavlja bol, strah i oslikava zaobilaznu temu. Može li se reći da je prošlost u stvari nešto što je prošlo? Šta ako nije prošlo? U takvim situacijama se bude različita pitanja. Nekada davno, prema onome što učimo iz historije, Balkan je bio mjesto gdje su se odvijali jako važni događaji. Ono što je nama najzanimljivije jeste Drugi svjetski rat. Drugi svjetski rat donio je nesreću i negativne posljedice u svim krajevima. Kod nas je situacija bila specifična. Ljudi različitih nacionalnih ili vjerskih pripadnosti morali su birati svoju (ponekada i tuđu) stranu. Na jednoj strani, u Drugom svjetskom ratu bili su Sile osovine (Nacistička Njemačka, Fašistička Italija, Militaristički Japan, njihovi protektorati i marionetske države). Na drugoj, prema mnogima onoj boljoj strani bili su – Saveznici (Velika Britanija, Francuska, kasnije Sjedinjenje Američke države i Sovjetski savez, dr

Poziv za studijsku posjetu "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu"

Centar za mlade "KVART" organizuje s tudijsku posjetu   "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu" u svrhu memoralizacije stradanja djece u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992-1995. godine. Studijska posjeta će se održati od 13.05.2024 - 18.05.2024 . Studijska posjeta će početi u Prijedoru, 13.05.2024., a nastaviće će u Banjoj Luci, Maglaju, Sarajevu, Konjicu i Vitezu gdje ćemo posjetiti spomenike za ubijenu djecu, ali i predstavnike inicijativa koje se bave memoralizacijom stradanja djece. Noćenja su organizovana u Prijedoru, Vitezu i Sarajevu, s tim da ćemo ostale lokacije posjetiti u vidu dnevnih izleta. Prijave su otvorene za sve mlade zainteresovane osobe od 18-30 godina starosti iz Bosne i Hercegovine , a i regiona ( Srbija, Crna Gora, Hrvatska ). Prijave su otvorene do 07.05.2024 godine. Troškove putovanja, smještaja i hrane snosi Centar za mlade Kvart. Prijaviti se možete putem ovog linka.