Skip to main content

POZIV NA RADIONICU “ISTORIJA U RASPRAVI,KLJUČNI TERMINI I FRAZE ISTORIJSKOG REVIZIONIZMA ”



Velike promene koje su usledile jugoslovenskim ratovima - formiranje nacionalnih država, kao i prelazak sa socijalističkog na kapitalističko društveno-ekonomsko uređenje, implicirale su ne samo novo tumačenje događaja iz istorije, već i suštinsko preoznačavanje ključne terminologije (fašizam, antifašizam, komunizam, slobodno, demokratsko, totalitarno, itd) kao osnovnog oruđa negacije i revizije dotadašnjeg istorijskog narativa.
Ovo terminološko preoznačavanje, međutim, nije karakteristično samo za post-jugoslovenski kontekst, već je deo širih svetskih tendencija koje se odvijaju od kraja 80ih, prevashodno usled ukidanja istočnog bloka i prelaska na neoliberalni kapitalizam kako država blagostanja na Zapadu tako i bivših socijalističkih država, (koje se takođe usitnjuju na nacionalne političke jedinice), čime neoliberalni kapitalistički diskurs ustanovljuje svoju apsolutnu hegemoniju i postaje jedini okvir za interpretaciju kako dnevnih tako i istorijskih događaja.

Potpuno očekivano, u opštoj promeni društvenih i ekonomskih paradigmi, i normalizovanom neoliberalnom okviru, interpretacija narodnooslobodilačke borbe i izgradnje socijalističke Jugoslavije, zasnovana na socijalističkim društvenim vrednostima postaje ne samo nemoguća već i nepoželjna. Nasuprot tome, uspostavljajući kontinuitet sa vrednostima predratnog društveno-ekonomskog režima Jugoslavije, revizijom istorijskih narativa rehabilituju se ne samo kapitalistički društveni poredak, već i oni koji su ga branili, često saradnici okupatora i direktni zagovornici fašizma.

Na predstojećoj radionici bavićemo se tekstualnom i terminološkom analizom izabranih primera udžbeničkih lekcija iz različitih vremenskih perioda (savremeni period i SFRJ), gde ćemo detektovati promene u značenju ključnih termina poput antifašizma, fašizma, totalitarizma, itd, kao i upotrebu različitih govornih tendencija, stilskih figura i fraza uposlenih u interpretaciji istorijskih činjenica (isticanju, opravdavanju, zamagljivanju, dezavuisanju itd).
Deo radionice sprovodi se i kroz manuelnu/grafičku obradu kopiranih originalnih materijala čiji rezultat bi trebalo da bude štampani svezak.

Radni materijal – originalni udžbenici i metodologija rada temelji se na Biblioteci/projektu Istorije u raspravi - http://disputedhistories.irational.org/

Radionica je otvorena za sve zainteresovane iz Prijedora koji žele aktivno da se uključe u promišljanje istorijskih narativa i njihovu funkciju u savremenom društvenom kontekstu, bez obzira na stručnost i godine.

Mjesto: Centar za mlade “KVART”, Zanatska 13,79 000 Prijedor,

Vrijeme: 20, 21. i 22. decembar 2016.

Satnica:
Utorak, 20. decembar, 12– 16h
Srijeda, 21.. decembar, 12 – 16h
Četvrtak, 22. decembar, 12 – 16h

Način prijave: ime, prezime i godište poslati na e-mail adresu: kvartprijedor@gmail.com

Radionica Istorija u raspravi treba da posluži kao uvodni i orijentacioni deo projekta “Razokviravanje istorija” koji će se od kraja 2016. i tokom 2017. realizovati u saradnji organizacija ReEX (Beograd), Documenta (Zagreb), Kvart (Prijedor) i AKTIV (Kosovska Mitrovica) kroz niz taktičkih intervencija u domenu regionalnih kultura i politika sećanja, budeći interesovanje i razvijajući kapacitete svih zainteresovanih aktera i publike za kreativno konfrontiranje trendovima istorijskog revizionizma i povezanim hegemonim ideološkim okvirima skorašnjih istorijskih revizija.

Projekat Razokviravanje istorija podržan je od Evropske kulturne fondacije (ECF).




Comments

Popular posts from this blog

Prijavi se na "Malu Školu Kritičkog Promišljanja Prošlosti"

  Da li ste zainteresovani da čujete i drugu stranu prošlosti? Da li vjerujete svemu što učite u školi? Koliko vas je formalno obrazovanje podsticalo na kritičko razmišljanje i kako politika utiče na to što učite? Ukoliko želite da propitate ova pitanja, prijavite se za učešće na  "Malu školu kritičkog propitivanja prošlosti"  koja će se održati od  15-17.11.2024. godine u Prijedoru. Pravo na učešće imaju osobe sa područja Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore starosti  od 16 do 30 godina.  Krajnji rok za prijave:  08.11.2024. Formular za prijavu je na sledećem  linku: link za prijavu Učesnici_e će kroz dvodnevnu radionicu imati priliku da se upoznaju sa osnovnim teorijskim konceptima tranzicione pravde, društvenim iskustvima prevazilaženja traumatične prošlosti, razvijanjem kritičkog razmišljanja prema društveno-političkim dešavanjima u prošlosti, te kako pojedinac/ka mogu da doprinesu navedenim procesima. Takođe, učesnic...

Poziv na učešće na petom Antifašističkom kampu

Centar za mlade KVART organizuje peti Antifašistički kamp u Kozarcu, Prijedoru i ovom prilikom pozivamo sve antifašistički orijentisane mlade osobe da se prijave. Kamp će se održati od 01.08.2024.-06.08.2024. u Kozarcu, Prijedoru, a pravo na učešće imaju sve osobe iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore od 18 do 30 godina. Učesnici i učesnice će kroz šestodnevni program imati priliku da slušaju predavanja o Antifašizmu i fašizmu, istorijskom revizionizmu i njegovim posljedicama, političkoj snagi antifašizma danas, kao i novom talasu fašizma u Evropi i svijetu. Pored predavanja i radionica, učesnici i učesnice će imati priliku da posjete spomenike i da čuju o tim mjestima i njihovom značaju. Prijave su otvorene do 26.07.2024., te će odabrani učesnici biti obaviješteni 27.07. i 28.07.2024. Troškove puta, smještaja i hrane snosi Centar za mlade KVART.  Formular za prijavu je na ovom linku  .  Radujemo se vašim prijavama! :)

Poziv za studijsku posjetu "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu"

Centar za mlade "KVART" organizuje s tudijsku posjetu   "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu" u svrhu memoralizacije stradanja djece u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992-1995. godine. Studijska posjeta će se održati od 13.05.2024 - 18.05.2024 . Studijska posjeta će početi u Prijedoru, 13.05.2024., a nastaviće će u Banjoj Luci, Maglaju, Sarajevu, Konjicu i Vitezu gdje ćemo posjetiti spomenike za ubijenu djecu, ali i predstavnike inicijativa koje se bave memoralizacijom stradanja djece. Noćenja su organizovana u Prijedoru, Vitezu i Sarajevu, s tim da ćemo ostale lokacije posjetiti u vidu dnevnih izleta. Prijave su otvorene za sve mlade zainteresovane osobe od 18-30 godina starosti iz Bosne i Hercegovine , a i regiona ( Srbija, Crna Gora, Hrvatska ). Prijave su otvorene do 07.05.2024 godine. Troškove putovanja, smještaja i hrane snosi Centar za mlade Kvart. Prijaviti se možete putem ovog linka.