Skip to main content

Konjic, Bugojno, Foča? - Zašto memorijalizacija boli?



Piše: Nikola Kuridža

Da, ubijali smo se, krvnički smo prekidali-e živote onih drugih i drugačijih. Nije nepoznato da je ljudska istorija zapravo istorija usavršavanja načina ubistva, konstruisanje što ubojitijeg oružja u svoj svojoj morbidnosti. Pokušali smo izbrisati postojanje nekoga, bez razloga, kao da za to može da postoji razlog.

Kada znamo da su nam ruke krvave, na način da smo direktno nekoga ubili-e, silovali-e, ponizili-e, izgladnjivali-e, uskratili-e mu/joj osnovno ljudsko dostojanstvo ili ''samo'' šutjeli-e o tome gdje su nečiji najbliži-e srodnici-e ostavljeni-e u masovnoj grobnici, veličali-e koordinatore-ice genocida, smatrali da je bolje o svemu šutjeti iako smo znali-e da je zločin protiv čovjeka zločin protiv ljudskosti u krajnjem obliku. Kada znamo da su nam ruke krvave mi ih bespoštedno peremo, nosimo rukavice i kada je izuzetno toplo, sakrivamo prste, ponekad i grizemo nokte. Ukoliko se desi da neki ljudi, koji znaju da krvave ruke mogu da budu izvor zaraze, razvoja novih bakterija ubijanja, virusa smrti kojeg od prošle infekcije nismo izliječili, pokušaju da nam zavrnu rukav i skinu rukavicu mi ćemo histerično da povlačimo naše rukave nazad preko krvavih šaka, nadajući se da će svo zlo koje trpimo u sebi na neki čudesni način da nestane i da će nekada neko da zaboravi koliko nismo bili ljudi.


Uklanjanje dostojanstvenih memorijala u Bugojnu, Konjicu i Foči, koji su postavljeni od strane građana i građanki za građane i građanke Bosne i Hercegovine, za one čija je krv na našim rukama, je bilo očekivano i nikoga nije iznenadilo. Jedno je jasno, da će oni-e koji-e su prošli-e kroz katarzu čišćenja svojih ruku i u fizičkom i u metaforičkom smislu, mnogo lakše da nastave da se bore za istinu i ljudsko dostojanstvo kao imperativ od onih čije su ruke još uvijek zaprljane i skliske, njima iz šaka klizi sve: dostojanstvo, moral i iskrenost prema drugima, ali što je još važnije prema sopstvenom biću.

Comments

Popular posts from this blog

Pogled na prošlost i njeno suočavanje iz ugla jednog srednjoškolca

  Šta je to prošlost? Za nekoga su to lijepe uspomene iz djetinjstva i mladosti, a nekome - prošlost predstavlja bol, strah i oslikava zaobilaznu temu. Može li se reći da je prošlost u stvari nešto što je prošlo? Šta ako nije prošlo? U takvim situacijama se bude različita pitanja. Nekada davno, prema onome što učimo iz historije, Balkan je bio mjesto gdje su se odvijali jako važni događaji. Ono što je nama najzanimljivije jeste Drugi svjetski rat. Drugi svjetski rat donio je nesreću i negativne posljedice u svim krajevima. Kod nas je situacija bila specifična. Ljudi različitih nacionalnih ili vjerskih pripadnosti morali su birati svoju (ponekada i tuđu) stranu. Na jednoj strani, u Drugom svjetskom ratu bili su Sile osovine (Nacistička Njemačka, Fašistička Italija, Militaristički Japan, njihovi protektorati i marionetske države). Na drugoj, prema mnogima onoj boljoj strani bili su – Saveznici (Velika Britanija, Francuska, kasnije Sjedinjenje Američke države i Sovjetski savez, dr

Poziv za studijsku posjetu "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu"

Centar za mlade "KVART" organizuje s tudijsku posjetu   "Put sjećanja na djecu stradalu u ratu" u svrhu memoralizacije stradanja djece u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992-1995. godine. Studijska posjeta će se održati od 13.05.2024 - 18.05.2024 . Studijska posjeta će početi u Prijedoru, 13.05.2024., a nastaviće će u Banjoj Luci, Maglaju, Sarajevu, Konjicu i Vitezu gdje ćemo posjetiti spomenike za ubijenu djecu, ali i predstavnike inicijativa koje se bave memoralizacijom stradanja djece. Noćenja su organizovana u Prijedoru, Vitezu i Sarajevu, s tim da ćemo ostale lokacije posjetiti u vidu dnevnih izleta. Prijave su otvorene za sve mlade zainteresovane osobe od 18-30 godina starosti iz Bosne i Hercegovine , a i regiona ( Srbija, Crna Gora, Hrvatska ). Prijave su otvorene do 07.05.2024 godine. Troškove putovanja, smještaja i hrane snosi Centar za mlade Kvart. Prijaviti se možete putem ovog linka.

Poziv na učešće na petom Antifašističkom kampu

Centar za mlade KVART organizuje peti Antifašistički kamp u Kozarcu, Prijedoru i ovom prilikom pozivamo sve antifašistički orijentisane mlade osobe da se prijave. Kamp će se održati od 01.08.2024.-06.08.2024. u Kozarcu, Prijedoru, a pravo na učešće imaju sve osobe iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore od 18 do 30 godina. Učesnici i učesnice će kroz šestodnevni program imati priliku da slušaju predavanja o Antifašizmu i fašizmu, istorijskom revizionizmu i njegovim posljedicama, političkoj snagi antifašizma danas, kao i novom talasu fašizma u Evropi i svijetu. Pored predavanja i radionica, učesnici i učesnice će imati priliku da posjete spomenike i da čuju o tim mjestima i njihovom značaju. Prijave su otvorene do 26.07.2024., te će odabrani učesnici biti obaviješteni 27.07. i 28.07.2024. Troškove puta, smještaja i hrane snosi Centar za mlade KVART.  Formular za prijavu je na ovom linku  .  Radujemo se vašim prijavama! :)