Skip to main content

POPIS ILI OTPIS

U prijedorskom Domu penzionera u petak je upriličena debata na temu „Uloga popisa u otklanjanju diskriminacije „Ostalih“ i reformi Ustava BiH“. Gosti/šće na debati su bili: Osvit Seferović (Građanski front Ostalih), Damir Banović (Centar za političke studije), Maja Sahadžić (International University of Sarajevo) i Anes Makul (predsjdnik ACIPS-a).

Oragnizatori debate bili su UG Oštra Nula (Banja Luka) i Centar za mlade Kvart (Prijedor) kao dio Koalicije Jednakost koja za osnovni cilj ima ukidanje svih ustavnih i zakonskih diskriminacija u Bosni i Hercegovini baziranih na etničkoj pripadnosti.

Na ovoj debati istaknuto je da je predstojeći popis ispolitizovan i da je njegova osnovna funkcija zanemarena. Istaknuta su tri pitanja koja nisu ni obavezna a zanemareni svi drugi statistički podaci koji se u budućnosti mogu koristiti za kreiranje boljih politika u BiH. Zadnji popis u BiH je bio 1991. godine i danas se ti podaci koriste pri zapošljavanju u javnim institucijama gdje sve ide po nacionalnom ključu i gdje učestvuju samo tri konstitutivna naroda priznata Ustavom BiH.

Neizvršavanjem presude Evropski sud za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci koja je donesena sada već daleke 2009. godine svima je jasno da ne postoji politička volja da se status „Ostalih“ promjeni u BiH. Čak i poslije popisa ako se znatan broj građana/ki izjasni kao „Ostali“ ne znači da će se njihov status promijeniti. Međutim, to bi svakako dalo još jedan argument da se zagovaraju izmjene Ustava BiH po pitanju „Ostalih“ tj. sviju koji se ne osjećaju kao pripadnici tri konstitutivna naroda (Srbi, Hrvati i Bošnjaci).

Interesantno je da ideja da BiH postane građansko društvo u kojoj će svako ima jednaka prava izaziva tako paničene reakcije kako od strane političara, vjerskih službenika, pa do muzičkih zvijezda i raznih kampanja koje propagiraju isključivo nacionalnu retoriku. Ispada da biti građanin/ka u 21. vijeku u BiH predstavlja veću opasnost nego neimaština i ekonomska propast u kojoj se trenutno BiH nalazi.






POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE NA FACEBOOK STRANICI.

Comments

Popular posts from this blog

PRIJAVI SE NA REGIONALNI "KAMP KOZARAC 2023"

  Centar za mlade "KVART"  vas poziva na četrnaesti regionalni Kamp Kozarac  Zadovoljstvo nam je pozvati vas na četrnaesti "Kamp Kozarac" koji okuplja mlade osobe iz Bosne i Hercegovine i regiona.   Na kamp mogu da se prijave osobe od 16 do 30 godina starosti. Namjera kampa je pokretanje dijaloga o temama ratne prošlosti BiH i regiona među mladim osobama, ali i propitivanje načina na koji se pojedinačno, a i kolektivno sjećamo pomenutih dešavanja i na koji način obilježavamo mjesta stradanja.  Osim toga upoznavanje, druženje i povezivanje mladih je bitan aspekt ovog događaja.  Šestodnevni program kroz pomenute teme realizovaćemo posjetama mjesta stradanja, ali i kroz interaktivne razgovore sa aktivistima/kinjama iz naše zemlje i regiona. LOKACIJA: Kozarac, Prijedor, BiH Trajanje kampa: 03.07.-08.07.2023. Link za prijavu:  LINK ZA PRIJAVU Prijave traju do 27.06.2023. Prijavljenim učesnicima/ama koji budu primljeni na ovogodišnji kamp će biti poslani dnevni red i sve

Pogled na prošlost i njeno suočavanje iz ugla jednog srednjoškolca

  Šta je to prošlost? Za nekoga su to lijepe uspomene iz djetinjstva i mladosti, a nekome - prošlost predstavlja bol, strah i oslikava zaobilaznu temu. Može li se reći da je prošlost u stvari nešto što je prošlo? Šta ako nije prošlo? U takvim situacijama se bude različita pitanja. Nekada davno, prema onome što učimo iz historije, Balkan je bio mjesto gdje su se odvijali jako važni događaji. Ono što je nama najzanimljivije jeste Drugi svjetski rat. Drugi svjetski rat donio je nesreću i negativne posljedice u svim krajevima. Kod nas je situacija bila specifična. Ljudi različitih nacionalnih ili vjerskih pripadnosti morali su birati svoju (ponekada i tuđu) stranu. Na jednoj strani, u Drugom svjetskom ratu bili su Sile osovine (Nacistička Njemačka, Fašistička Italija, Militaristički Japan, njihovi protektorati i marionetske države). Na drugoj, prema mnogima onoj boljoj strani bili su – Saveznici (Velika Britanija, Francuska, kasnije Sjedinjenje Američke države i Sovjetski savez, dr

Poziv za učešće na Antifašističkom kampu 2023.

Centar za mlade Kvart organizuje Antifašistički kamp na Kozari i tim povodom poziva sve zainteresovane antifašistički orijentisane mlade osobe da se prijave. Kamp će se održati od 1. - 6. avgusta u Kozarcu (Prijedor), a pravo učešća imaju sve osobe iz Bosne i Hercegovine dobne starosti od 18 do 30 godina. Učesnice i učesnici će kroz šestodnevni program kampa proći mnogobrojne radionice, predavanja, obilaske spomenika, učestvovati u diskusijama, bolje će se upoznati sa političkom snagom antifašizma danas i ulogom mladih u revoluciji. Link za prijavu:   LINK ZA PRIJAVU Prijave su otvorene do 28.07.2023. Za sva pitanja i informacije pišite na  czmkvart@gmail.com   Odabrani učesnici i učesnice će biti obaviješteni najkasnije 24 časa nakon isteka roka za prijave. Troškove puta, smještaja i hrane snosi Centar za mlade Kvart. Očekujemo vaše prijave!